Skoč na obsah Skoč na menu

Diéta pri hnačke

Liečba spočíva vo včasnej náhrade stratených tekutín a minerálov (rehydratáca) a včasnom podaní tolerovaných potravín (realimentácia) s cieľom zabrániť ďalšiemu poškodeniu črevnej sliznice a rozvoju chronickej hnačky.

Rehydratácia- hradenie stratených tekutín:

U dieťaťa podávame rehydratačný roztok, u nás na trhu voľne predajný s názvom- Enhydrol. Pokiaľ však dieťa tento prípravok odmieta, zvolíme bežné tekutiny- slabý čierny čaj, neperlivá minerálka. Tieto sladíme hroznovým cukrom ( Glukopurom), nie bežným repným cukrom, ktorý v črevách zhoršuje kvasné procesy. Vyhýbame sa koncentrovaným ovocným šťavám, džúsom a sýteným nápojom.

 

Realimentácia- obnovenie výživy

  •  Pokiaľ je dieťa dojčené, dojčenie neprerušujeme. Medzi jednotlivými dávkami mlieka je možné podávať rehydratačný roztok
  • U dieťaťa na umelej mliečnej výžive pokračujeme v používaní rovnakého mlieka ako pred vznikom ochorenia, medzi jednotlivými dávkami mlieka podávame rehydratačný roztok. Mlieko je spočiatku vhodné pripravovať s ryžovým odvarom, ktorý doma ľahko pripravíte: Jednu polievkovú lyžicu ryže varíte v 1 litri dojčenskej vody po dobu jednej hodiny, vždy odparenú vodu doplníte na 1 l, potom ryžu precedíte a vzniknutý odvar použijete na prípravu mlieka. V minulosti používané riedenie mlieka sa neodporúča. Nie je vyžadované úplné vysadenie mliečnej výživy!
  • U starších detí dieťaťu podávame rehydratačné roztoky po dobu 4 hodín, následne obnovujeme výživu. V strave je  nutné vynechať potraviny s vysokým obsahom tukov a disacharidov. Takže vhodná je mixovaná strava zo zemiakov a ryže, jablčné, mrkvové alebo banánové pyré, ľubovoľné kuracie mäso, zeleninová polievka, sucháre, staršie pečivo, vyhýbame sa mliečnym výrobkom.
  • Na úpravu črevnej flóry podávame probiotiká ( Enterol !!!, Probiofix alebo Biogaiu),  na zahustenie stolice Smectu sáčky, prípadne Tasectan, môžeme pridať B komplex
  • stravu aj tekutiny podávame častejšie v malých množstvách, čím znižujeme pravdepodobnosť kŕčovitých bolestí brucha

Ak hnačka trvá dlhšie jako 3 dni, dieťa  odmieta tekutiny, brucho je bolestivé na dotyk alebo sa celkový stav  zhoršuje, a hlavne ak ide o malé dieťa a nemáte ako rodičia s touto situáciou skúsenosti, nikdy neváhajte ihneď navštíviť lekára, pretože náhradu vody a minerálov bude nutné zaistiť iným spôsobom, a to jedine prijatím dieťaťa do nemocnice.