Skoč na obsah Skoč na menu

Ako postupovať v prípade, že ste našli dieťaťu kliešťa

Borelióza

Vyvolávateľom je Borrelia (B.) burgdorferi, ktorú prenášajú kliešte. Okrem dospelých kliešťov môžu ochorenie prenášať aj nymfy a larvy kliešťa,  ktoré ľahko uniknú pozornosti . Preto údaj, že pacient nemal kliešťa ešte neznamená, že nemohol byť infikovaný. Predpokladá sa, že aby človek mohol byť infikovaný boreliózou, je potrebná prítomnosť kliešťa na koži viac ako 24 hodín. Preto každodenná prehliadka tela i odevu na prítomnosť kliešťov môže byť prevenciou vzniku ochorenia.

Priebeh ochorenia je variabilný. Po prvom štádiu, lokalizovanom na ohraničenej oblasti kože, nasleduje druhé štádium infekcie, s možným zápalovým postihnutím takmer všetkých orgánov – prednostne kože, nervového systému, kĺbov a svaloviny srdca, ktorá napokon vyústi do chronickej infekcie.

Prekonaním lymskej boreliózy nevzniká imunita proti borelióze. Je možné sa znovu nakaziť a ochorieť.

Charakteristickým kožným prejavom prvého štádia je migrujúce začervenanie , objavuje sa zväčša medzi 3. a 14. dňom po uštipnutí kliešťom. (ale môže vzniknúť aj po niekoľkých dňoch až mesiacoch) Z miesta  prisatia kliešťa sa rozvíja začervenanie, ktoré sa šíri smerom od centra k periférii, v centre vybledne a vznikne bledoružový prstenec. Väčšinu pacientov ložisko nesvrbí ani nebolí. . V oblasti výskytu kliešťa na koži je obvykle malá ranka alebo začervenanie, do priemeru 1-2 cm, bez centrálneho výbledu, ktoré je normálnou reakciou na zaklieštenie.  Asi polovica pacientov v uvádza pred a počas objavenia migrujúceho začervenania celkové ťažkosti ako pri chrípke – pocit choroby, malátnosť, bolesti hlavy, zriedkavo bolesti kĺbov, svalovú horúčku, zvýšenú teplotu. Infekcia je v tejto fáze často spontánne eliminovaná imunitným systémom, bez toho, aby došlo k prechodu do 2.štádia boreliózy.

Protilátky proti borelióze sa v krvi dajú dokázať najskôr 3-6 týždňov po prisatí kliešťa. Dovtedy je teda odber krvi na dôkaz boreliózy neindikovaný.

Vyšetrenie infekčnosti prisatého kliešťa      http://borelioza.sk/o-lymskej-borelioze/

Borelióza sa lieči antibiotikami 14-28 dní. Očkovanie zatiaľ nie je dostupné.

 

Kliešťová encefalitída

K prenosu nákazy dochádza prisatím infikovaného kliešťa na kožu človeka, podobne, ako pri borelióze. Infekciu prenášajú aj  larvy a  nymfy , ktoré možno prehliadnuť. K prenosu infekcie na rozdiel od boreliózy dochádza už po krátkej dobe prisatia kliešťa ( stačí aj hodina) Menej častý, avšak možný spôsob prenosu je konzumáciou surového mlieka a nepasterizovaných mliečnych výrobkov od nakazených zvierat

Ochorenie prebieha v dvoch vlnách, začiatok ochorenia – prvá fáza nastáva obvykle 7-14 dní po napadnutí kliešťom a  pripomína typickú ľahkú virózu s bolesťami hlavy, zvýšenou teplotou, pokašliavaním, sťaženým dýchaním, tečením z nosa, nechutenstvom, prípadne ľahkými črevnými problémami. Po troch až piatich dňoch príznaky ustúpia,  nastáva tzv. bezpríznakové obdobie, pacient sa cíti relatívne zdravý. Po ďalšom týždni môže nastúpiť druhá fáza – príznaky dráždenia CNS-   vysoké teploty, úporné bolesti hlavy migrénového typu, vracanie, svetloplachosť, nesústredenosť, poruchy koncentrácie, stuhnutie šije. V najzávažnejších prípadoch môže viesť choroba až k ochrnutiu, chronickým bolestiam hlavy a výnimočne sa môže skončiť aj smrťou.

Čo sa týka liečby, tak na rozdiel od lymskej boreliózy, pri kliešťovej encefalitíde neexistuje špecifická liečba na toto ochorenie. Liečba spočíva v podstate len v tlmení samotných príznakov. A práve preto je dôležité klásť dôraz práve na prevenciu. 

Na rozdiel od lymskej boreliózy existuje pri kliešťovej encefalitíde veľmi účinná prevencia a tou je práve očkovanie. Momentálne na Slovensku existuje vakcína pre dospelých ako aj pre deti od jedného roku. Podá sa prvá dávka ( kedykoľvek počas roka), druhá dávka sa podáva po mesiaci, tretia dávka po deviatich až dvanástich mesiacoch. Už prvé dve dávky chránia človeka pred ochorením. Keďže tieto 3 dávky zabezpečujú ochranu na 3 roky, potom po troch rokoch treba preočkovanie jednou dávkou. V takomto prípade potom ochrana trvá ďalších 5 rokov.

 

Ako postupovať v prípade, že ste našli dieťaťu kliešťa

Miesto, kde sa kliešť prichytil, nie je vhodné dezinfikovať dráždivými látkami a alkoholom skôr, než sa ho podarí vybrať.

Neodporúča sa kliešťa natierať masťami či olejom, pretože sa začne dusiť. Mohlo by to spôsobiť vyprázdnenie obsahu čriev kliešťa do rany, čím by vzniklo riziko prenosu baktérií alebo vírusov do krvi.

Vyberanie vedia uľahčiť rozličné pomôcky, napríklad klieštiky, háčiky, slučky, podberáky, pinzeta, dokonca aj zmrazovače. Každá pomôcka má svoje výhody aj nevýhody. Krúživé pohyby v smere či proti smeru hodinových ručičiek sú nevhodné.

Prichyteného kliešťa by sme mali odstrániť kývavým pohybom, pinzetu je potrebné pritlačiť čo najbližšie ku koži. Osvedčený je tiež spôsob, keď navlhčený, len trochu namydlený tampón mierne pritlačíme na kliešťa a kývame ním, kým sa kliešť nepustí.

V prípade, že zostane časť kliešťa v koži, je možné odstrániť ju pomocou ihly, vo vážnejších prípadoch chirurgicky.

Miesto po odstránení kliešťa vydezinfikujeme.

Dieťa sledujeme, pri objavení sa horeuvedených príznakov, navštívte lekára.

Nie sú dostupné žiadne laboratórne vyšetrenia, ktoré by v skorom štádiu vedeli odhaliť prítomnosť ochorenia u pacienta. (najskôr 3-6 týždňov po zaklieštení)