Skoč na obsah Skoč na menu

Očkovanie

Pred očkovaním.

Je v našom záujme zaočkovať dieťa v čase, keď je zdravotne úplne v poriadku. Preto vás žiadame, aby ste nás telefonicky informovali ak sa u dieťaťa v plánovanom termíne očkovania vyskytnú aj minimálne zdravotné problémy ( soplíky, mierne zvýšená teplota...). V takomto prípade zvolíme nový termín očkovania.  Pri určení termínu očkovania zohľadňujeme tiež plánované ukončenie dojčenia, začiatok zavádzania príkrmov, prerezávanie zúbkov, nástup dieťaťa do kolektívu.


Po očkovaní.

24-48 hod po očkovaní doporučujeme u dieťaťa kľudový režim. Pokiaľ sa u dieťaťa objaví teplota nad 38stC, resp. javí známky bolestivosti v mieste vpichu, podáme dieťaťu Paralen alebo Brufen. Odporúčame studený obklad na miesto aplikácie očkovacej látky, ideálne náplasť Dermaplic, ktorá cca 6 hodín chladí miesto po očkovaní.

V prípade, že sa u dieťaťa po očkovaní objavia iné nežiadúce účinky, prosíme vás o ich nahlásenie.


Povinné očkovanie detí s platnosťou od 1.1.2012

3.mesiac -  I. dávka- záškrt, tetanus, čierny kašeľ, Hemofilus,  žltačka typu B, obrna, pneumokok
5.mesiac -  II. dávka- záškrt, tetanus, čierny kašeľ, Hemofilus, žltačka typu B, obrna, pneumokok
12.mesiac- III. dávka- záškrt, tetanus, čierny kašeľ, Hemofilus, žltačka typu B, obrna, pneumokok

Pneumokoky vývolávajú zápaly pľúc, zápaly mozgových blán, respiračné a ušné infekcie. Celkovo ich je aasi 90 kmeňov, my však očkujem tie najnebezpečnejšie kmene a tie, kde už je vytvorená rezistencia (odolnosť) na antibiotiká. Momentálne je k dispozícii vakcína proti 10 kmeňom ( Synflorix) a proti 13 kmeňom (Prevenar). Obe sú plne hradené zo zdravotného poistenia.


15. mesiac- osýpky , mumps, ružienky

5.rok   života- preočkovanie- osýpky, mumps, ružienka ( deti narodené po 1.1.2016)

6.rok   života-  preočkovanie-  tetanus, čierny kašeľ, detská obrna
11.rok života- preočkovanie- osýpky , mumps, ružienky ( deti narodené od 1.1.2010 do 21.12.2015)
13.rok života- preočkovanie- obrna, záškrt, tetanus
dospelí- preočkovanie- tetanus, záškrt- každých 15 rokov

 

5.rok života sa berie od dovŕšenia 4.rokov do dátumu 5.narodenín ( podbne je to aj pri nasledujúcich intervaloch očkovania)

 

Odporúčame prečítať článok: ľudia si nevážia čo majú

Očkovať či neočkovať? Prof. Krčméry: youtube video

 

Dobrovoľné očkovania mimo očkovacieho kalendára:


Rotavírusy

- postihujú najmä deti vo veku do 5 rokov

- prejavujú sa prudkým nástupom ochorenia s horúčkou, vracaním, početnými vodnatými stolicami, bolesťami bruška

- čím je dieťa mladšie, tým skôr dôjde k jeho dehydratácii a následne je nevyhnutná hospitalizácia

- po prekonaní rotavírusovej infekcie dochádza k dlhodobej laktózovej intolerancii ( neschopnosť tráviť mliečny cukor), ktorá sa prejavuje opakovanými hnačkami a bolesťami bruška po príjme mliečnych výrobkov, existujú však aj štúdie, ktoré dokazujú, že prekonanie rotavírusovej infekcie môže následne viesť k vzniku celiakie alebo cukrovky.

- rotavírus je veľmi odolný voči dezinfekčným prostriedkom,  na plochách vírus prežíva až 10 dní, k infekcii dochádza často v nemocničných zariadeniach, v jasliach, v škôlkach...

- očkovacia látka sa podáva perorálne- do pusinky, vo forme sirupu, podávajú sa dve dávky, očkovanie sa musí ukončiť do veku 6 mesiacov

-  nežiadúce účinky po očkovaní sú veľmi ojedinelé, dieťatko môže byť mierne predráždené, môže mať redšiu stolicu a vracať, prejavy sú však len mierne

 

Meningokoky

 -  baktéria, s ktorou hráme o život...veľmi prudko a rýchlo prebiehajúce ochorenie a veľmi zlou prognózou

-  postihuje všetky vekové skupiny, ale najmä deti do 4 rokov a adolescentov

-  ročne sa na Slovensku objaví 30 – 50 prípadov ochorenia, 5 – 6 z nich končí smrťou

-  zdrojom infekcie sú niektorí jedinci  tzv. bacilonosiči, v ich nosohltane je prítomný meningokok, ktorý u daného jedinca  síce nevyvoláva ochorenie, avšak môže nakaziť iného vnímavého jedinca

- ochorenie začína náhle, z plného zdravia, nešpecifickými príznakmi ako je vysoká teplota, bolesť hlavy, vracanie, stuhnutie šije, môže sa objaviť  zakrvácanie pod kožu

- do 24 hodín napriek liečbe 10-15% z pacientov umiera, u veľkej časti zostávajú trvalé neurologické následky, prípadne amputácie končatín.

- očkujú sa deti od 2.mesiaca, podávajú sa v závislosti od veku 2-3 dávky

 

Kliešťová encefalitída

- k prenosu nákazy dochádza prisatím infikovaného kliešťa na kožu človeka, infekciu prenášajú aj  larvy a  nymfy , ktoré možno prehliadnuť. V okolí Žiliny je najvyšší výskyt kliešťovej encefalitídy v rámci celého Slovenska.

-  prenosu infekcie na rozdiel od boreliózy dochádza už po krátkej dobe prisatia kliešťa ( stačí aj hodina)

-  menej častý, avšak možný spôsob prenosu je konzumáciou surového mlieka a nepasterizovaných mliečnych výrobkov od nakazených zvierat

-  ochorenie prebieha v dvoch vlnách, začiatok ochorenia – prvá fáza nastáva obvykle 7-14 dní po napadnutí kliešťom a  pripomína typickú ľahkú virózu s bolesťami hlavy, zvýšenou teplotou, pokašliavaním, sťaženým dýchaním, tečením z nosa, nechutenstvom, prípadne ľahkými črevnými problémami. Po troch až piatich dňoch príznaky ustúpia,  nastáva tzv. bezpríznakové obdobie, pacient sa cíti relatívne zdravý. Po ďalšom týždni môže nastúpiť druhá fáza príznaky dráždenia CNS-   vysoké teploty, úporné bolesti hlavy migrénového typu, vracanie, svetloplachosť, nesústredenosť, poruchy koncentrácie, stuhnutie šije.

-  v najzávažnejších prípadoch môže viesť choroba až k ochrnutiu, chronickým bolestiam hlavy a výnimočne sa môže skončiť aj smrťou

- čo sa týka liečby, tak na rozdiel od lymskej boreliózy, pri kliešťovej encefalitíde neexistuje špecifická liečba na toto ochorenie. Liečba spočíva v podstate len v tlmení samotných príznakov. A práve preto je dôležité klásť dôraz práve na prevenciu.

- očkujeme deti od 1.roku

- podá sa prvá dávka ( kedykoľvek počas roka), druhá dávka sa podáva po mesiaci, tretia dávka po deviatich až dvanástich mesiacoch. Už prvé dve dávky chránia človeka pred ochorením. Keďže tieto 3 dávky zabezpečujú ochranu na 3 roky, potom po troch rokoch treba preočkovanie jednou dávkou. V takomto prípade potom ochrana trvá ďalších 5 rokov

 

HPV vírus- rakovina krčka maternice

HPV (Human papilloma virus) je vysoko nákazlivý vírus a počas svojho života sa ním infikuje pomerne veľká časť populácie- cca 80%. Vďaka imunitnému systému však väčšina infekcií spontánne ustúpi. V prípade, že si imunita s vírusom neporadí, môže sa prejaviť v podobe závažných ochorení, ako je napríklad rakovina krčka maternice. Od infekcie po vznik rakoviny ubehne 10 – 15 rokov

Rakovina  krčka  maternice  je  asociovaná  s  HPV  infekciou  v  99,7  %

Ide o druhý najčastejší karcinóm u žien vo veku 15 až 44 rokov, v SR je  približne  600  prípadov  a  220  úmrtí ročne.

HPV vírus sa prenáša vo väčšine prípadov pohlavným stykom, preto sa očkovanie odporúča ešte vo veku, kedy sa aktívny sexuálny život nepredpokladá. Zároveň imunitný systém v tomto veku vyprodukuje po aplikácii vakcín najvyššie hladiny protilátok. Preto práve očkovanie do 15.roku je považované za najúčinnejšie.

OČKOVANIE PROTI HPV JE NAJEFEKTÍVNEJŠÍM SPÒSOBOM BOJA PROTI RAKOVINE KRČKA MATERNICE

V krajinách, kde je vysoké množstvo očkovaných, sa výskyt HPV infekcie znížil až o 90 %.

Plošné očkovania pre rôzne skupiny mladých žien s plnou úhradou vakcíny zaviedli v priebehu posledných 10 rokov takmer všetky krajiny v Európe v rámci národných imunizačných programov. Postupne tak dosiahli preočkovanosť v danej vekovej skupine priemerne 60 – 70 %, ale napríklad až 80 % v Maďarsku (2015), 85 % v Írsku (2015 pre 12 až 13-ročné dievčatá) alebo 87 % v Portugalsku (2015). V Českej republike je preočkovanosť cieľovej populácie 13-ročných dievčat okolo 60 %.

Očkovanie sa realizuje od 9. roku u dievčat aj chlapcov

Pokiaľ sa očkovať začne do 15.roku života, podávajú sa 2 dávky vakcíny, po 15.roku 3 dávky vakcíny

Medzi 12. a 13. rokom poisťovne čiastočne preplácajú časť sumy za vakcínu

 

2- valentná vakcína Cervarix

Táto vakcína chráni pred dvomi vysokorizikovými HPV typmi, 16 a 18.

Chráni proti malígnym zmenám krčka maternice na vyše 70 %.

Na kondylómy (genitálne bradavice) nemá vplyv.

 

4- valentná vakcína Gardasil (predtým Silgard)

Táto vakcína chráni pred štyrmi typmi HPV – dvoma vysoko rizikovými typmi HPV, 16 a 18, a dvoma nízkorizikovými HPV typmi, 6 a 11.

Chráni proti viac než 70 % prípadov karcinómu krčka maternice, ale súčasne aj proti časti nádorov vonkajších rodidiel, pošvy, penisu a rakoviny análneho otvoru.

Chráni proti viac ako 90 % prípadov genitálnych bradavíc.

 

9- valentná vakcína Gardasil 9

Vakcína chráni pre 9 typmi HPV - 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58

Dokáže chrániť pred 90 % všetkých nádorov spojených s HPV infekciou.

Táto inovatívna vakcína poskytuje ochranu proti:

    90 % prípadov rakoviny krčka maternice

    85 – 90 % prípadov rakoviny vonkajšieho genitálu

    80 – 85 % prípadov rakoviny vagíny

    90 – 95 % prípadov rakoviny análneho otvoru

    viac ako 90 % prípadov genitálnych bradavíc

   

 

 Chrípka

- očkuje sa každoročne, od októbra

- očkujú sa deti od pol roka

- u detí do 9 rokov, ktoré sú očkované prvý krát sa podávajú 2 dávky vakcíny, nasledujúce roky len 1 dávka. Deťom nad 9 rokov sa podáva len jedna dávka vakcíny.

 

  • proti ovčím  kiahňam
  • proti HPV- rakovina krčka maternice
  • proti hepatitíde A
  • TBC od ročnika 2012 a mladší