Informácie v súvislosti s COVID 19
Môj názor na situáciu v súvislosti s COVID 19
Počas minulej sezóny chrípky bolo na Slovensku hlásených 157 tisíc prípadoch chrípky, z toho 57 úmrtí.
V Taliansku hlásili 28.2 denný prírastok 234 prípadov Covid 19, 28.3, o mesiac, bol denný prírastok takmer 6000 a počet denných úmrtí na toto ochorenie bolo 900. Celkovo doteraz v Taliansku 268 tisíc nakazených a 35 tisíc mŕtvych.
A ja sa pýtam, ktoré iné infekčné ochorenie sa dokázalo za posledné obdobie rozšíriť takýmto spôsobom, že za mesiac umieralo denne 900 ľudí a úplne skolaboval zdravotný systém? Kde mala chrípka takýto priebeh za posledné roky a koľko ľudí s chrípkou skončilo v kritickom stave na umelej pľúcnej ventilácii?
Prečo došlo k tak prudkému nárastu počtu nakazených za takú krátku dobu? Pretože na rozdiel od chrípky, ktorá neprebieha bezpríznakovo, ale každého položí do postele, Covid sa u veľkej väčšiny mladšej generácie neprejavuje žiadnymi príznakmi, nakazený neleží doma v posteli, napriek tomu je infekčný pre svoje okolie a nákazu šíri ďalej.
A prečo na Slovensku neprebehol scenár ako vo väčšine iných krajín Európy? Pretože opatrenia tu prišli skôr, ako sa objavil prvý nakazený. Rúška, zatvorené hranice, povinná karanténa, zatvorené školy...v tom čase sa tomu nikto nebránil, pretože mal strach. Videli sme scenáre z Talianska a nikto netúžil po podobnom u nás na Slovensku.
Ale ako tak sledujem všetky tie statusy na sociálnych sietiach, mám pocit, že nám chýba pokora a skúsenosť, ktorou si prešli v Taliansku, Španielsku...keď v priebehu pár týždňov umierali ľudia ani nie v nemocniciach, ale pod stanmi...My sme dnes hrdinovia, nikto blízky nám neumrel, Covid je len nafúknutá bublina, všetci tu strašia, obmedzujú našu slobodu, nútia nás nosiť rúška, ktoré nemajú žiadny význam...Spochybňujú sa čísla...áno, zomreli tí, ktorí boli rizikoví a mali aj iné pridružené ochorenia. Aj onkologický pacient zväčša umrie na nejakú komplikáciu a tou môže byť Covid...to znamená, že to môžeme zľahčovať a ignorovať? Alebo tie počty úmrtí sú vymyslené? A ak zvýšenú úmrtnosť nespôsobil Covid, tak potom čo? Odrazu z mesiaca na mesiac niekoľkonásobne stúpol počet infarktov, onkologických ochorení alebo iných diagnóz, ktoré tu boli aj predtým?
Covid zrejme nebude mať sezónny charakter a nárast ochorení bude priamo úmerný opatreniam, ktoré v krajine zavedie vláda. Všade v rámci Európy krajiny reagujú na epidemiologickú situáciu a pritvrdzujú opatrenia. Alebo si to chceme vyskúšať, čo sa udeje, keď zrušíme povinnosť nosiť rúška, necháme si sem prichádzať ľudí z rizikových krajín, zrušíme karanténu, povinnosť testovania....kto si vezme za to zodpovednosť?
Nemám strach o seba a verím, že keby som sa infikovala, nepodľahnem ochoreniu. Ako detská lekárka sa kedykoľvek môžem infikovať od dieťaťa, ktoré je pozitívne a ani ono ani ja o tom nemusíme vedieť. A následne nakazím novorodencov, ďalších svojich pacientov, ich rodičov a tí svojich starých rodičov. Tiež ma rúško v práci obmedzuje, ale neviem si predstaviť vziať na seba zodpovednosť a žiť s pocitom, že môžem ohroziť život niektorého človeka, len preto, že myslím v prvom rade na svoj komfort, svoje práva...covid je o zodpovednosti nie za seba ale aj za ostatných
Všeobecne platné odporúčania:
Vyhýbajte sa pobytu, resp. skráťte pobyt v preplnených priestoroch.
- Časté umývanie rúk:
Umývanie rúk chráni pred infekciou vírusom. Ruky je potrebné umývať dôkladne mydlom a vodou, hlavne po kašľaní a kýchaní. Prípravky obsahujúce alkohol ruky dezinfikujú.
Každé umývanie rúk by malo trvať aspoň 20 sekúnd.
- Vyhýbanie sa dotykom očí, nosa, úst.
Šírenie vírusu napomáha keď sa osoba po manipulácií s kontaminovaným predmetom následne dotkne očí, nosa, alebo úst.
- Dodržiavanie zásad správnej respiračnej hygieny a používania osobných ochranných
prostriedkov / tvárová maska /