Skoč na obsah Skoč na menu

Výtery z nosa a hrdla... Majú zmysel?

Výtery z hrdla a nosa sú dnes veľmi obľúbeným vyšetrením, predovšetkým rodičia majú potrebu sa uisťovať, či ich dieťa nemá v hrdle alebo nose nejaký bacil, ktorý treba preliečiť.

Osobne mám k tomu niekoľko poznámok:

  • Veľká väčšina detí v kolektívoch má úplne bežne vo výtere nejakú baktériu! ( hemofil, streptokok, stafylokok, moraxella...)
  • Pokiaľ sa vo výtere dokáže nejaká baktéria, ale dieťa nemá žiadne ťažkosti, hovoríme o tzv. asymptomatickom nosičstve Znamená to, že baktéria je nepatogénna, čiže nespôsobuje žiadne ťažkosti– napr. cca 70% zdravých ľudí má vo výtere z nosa  zlatého stafylokoka 
  • Považujem za veľký nezmysel liečiť dieťa antibiotikami, pokiaľ má vo výtere nejakú baktériu, ale nemá žiadne klinické príznaky!
  • Ak sa aj dieťa s pozitívnym kultivačným nálezom prelieči antibiotikami, je veľmi veľká pravdepodobnosť, že pokiaľ je v kolektíve, v krátkej dobe sa na jeho sliznici nosohltanu usídli ďalšia baktéria. Každá antibiotická liečba totiž zlikviduje celú prirodzenú mikroflóru, ktorá má brániť tomu, aby sa na sliznici usídlil nejaký patogén Takáto "vybičovaná" sliznica je pripravená, aby sa na nej udomácnil ďalší bacil. 
  • Často sa stretávam s tým, že niekto v okolí má záchyt nejakej baktérie vo výtere a rodič žiada, aby boli výtery urobené aj dieťaťu. Pokiaľ dieťa nemá klinické príznaky, je to úplne zbytočné. Nebudeme predsa bezpríznakové dieťa kŕmiť antibiotikami a zvyšovať tak pravdepodobnosť, že nám následne opätovne ochorie. Treba si totiž uvedomiť jednu vec, to že je dieťa preliečené antibiotikami, nie je žiadnou zárukou, že v najbližšej dobe nemôže znova ochorieť. Presne naopak, dieťa oslabené po chorobe, prípadne po liečbe antibiotikami , je oveľa zraniteľnejšie a skôr podľahne ďalšiemu ochoreniu.

 

Má teda zmysel robiť výter a ak áno tak kedy?

V podstate tých indikácií je veľmi málo. Ja ich robím len v prípade, že je dieťa opakovane a dlhodobo choré a podľa typu baktérie viem zvoliť najvhodnejšie antibiotikum. Ak však viem, že klinický stav dieťaťa nevyžaduje antibiotickú liečbu, je choré pár dní, stav sa zlepšuje, robiť výtery je úplne zbytočné.

Vždy je pre mňa podstatné, ako sa dieťa má a nie aký bacil je prítomný vo výtere!

 

MUDr. Miroslava Moravčíková, 2.1.2023