Skoč na obsah Skoč na menu

Chrípka

Momentálne zažívame v našej ambulancii „top sezónu“, denne riešime 70-80 pacientov, z čoho 80% sú deti s chrípkou. Tento rok vyzerá priebeh chrípky celkom dramaticky, deti majú vysoké teploty aj 5-7 dní, k tomu výrazný kašeľ, bolesti hrdla, hlavy, svalovú slabosť a únavu.

 

Liečba:

Ide o vysoko infekčné ochorenie vírusového pôvodu, antibiotiká sú teda neúčinné. Priebeh ochorenia závisí na stave imunitného systému a organizmus sa s ochorením musí popasovať sám.

 • Lieky od teploty a bolesti s obsahom paracetamolu a ibuprofenu (nikdy u detí do 14 rokov kyselina acetylsalicylová- aspirín, acylpyrín pre vážne riziko úmrtia! )
  Lieky dávkovať správne podľa našej stránky:  /teplota-u-dieťaťa/
 • Lieky na kašeľ - voliť podľa typu kašľa- vlhký, suchý, zmiešaný - /kašeľ/
 • Kvapky do nosa - /nosné-kvapky/
 • Bolesť hrdla - Tantum verde, Florsalmin, Neoangin, Gelo Revoice, u starších detí Glimbax... (Dorithricin je lokálne antibiotikum, pri chrípke neúčinné)
 • Lieky na podporu imunity - Imunoglukán acute, Kaloba, zinok, D- vitamín, Cordyceps, echinacea
 • K tomu kľudový režim, veľa spánku, ľahká strava, ovocie, bylinkový prípadne zázvorový čajík s medom

 

Chcem požiadať rodičov o trpezlivosť, nie je v našich silách vyšetriť každé dieťa hneď po tom, ako mu stúpne teplota a pár krát zakašle. Takéto dieťa potrebuje predovšetkým kľud, horeuvedené lieky a ak sa stav nelepší, vyhľadať lekárske vyšetrenie.

 

Kedy vyhľadať lekára?

 • ak u dieťaťa pretrváva teplota viac ako 3-4 dni bez toho, že by sa skracovali intervaly medzi výstupmi teploty
 • ak má dieťa veľmi výraznú bolesť hrdla, nemôže ani prehĺtať
 • ak má sťažené dýchanie, chrčí alebo píska na hrudníku
 • ak je dehydratované- nemočí á 4-5 hod ( mimo noci )
 • ak je malátne spavé a pozorujeme u neho zmenu správania aj pri poklese teploty


Manuál pre celkové hodnotenie zdravotného stavu dieťaťa:

Od 3 mesiaca: /manual-na-urcenie-zavaznosti-zdravotneho-stavu-dietata-starsieho-ako-3-mesiace/
Dospievajúci:  /manual-na-urcenie-zavaznosti-zdravotneho-stavu-dospievajuceho/


MUDr. Miroslava Moravčíková, 30.11.2022


 

rolex swiss richardmillereplica could be tempting. är det farligt med nikotinfri vape rolex back filling fashionable style and design. the discountreplicawatches manufactory crafts timepieces that embody the pinnacle of international fine watchmaking. https://www.replicacorumwatches.com really one of the hottest copies. inside the high-ranking watch field,https://www.replica-swatches.com/ rolex has a special situation. bvfactoryrolex.com are excellent and inexpensive! market trends publish to a good deal of famous brand there are a number, high quality anchor is one of them.

replica collection that features the best replica breitling superocean heritage 57 automatic mens watch a103701a1b1x1 available on the market available online at low prices.sporting events and elegance in combination with rolex discover here.