Skoč na obsah Skoč na menu

Nosné kvapky

Na trhu kúpite nosné kvapky, ktoré účinkujú rôznym spôsobom , výsledkom čoho môže byť:

 

  • odpuchnutie nosovej sliznice a tým spriechodnenie nosa-  Nasivin, Olynth, Muconasal
  • zvlhčenie nosovej sliznice- kvapky na báze morskej soli- Mar Plus, Stérimar, Physiomer, Marimer, Libenar
  • pôsobia antibakteriálne ako tzv. lokálne antibiotikum- Pamycon, nosné kvapky s koloidným striebrom


Ako správne aplikovať nosné kvapky?
Nos je tvorený pravou a ľavou časťou nosovej dutiny. Vnútornú  stenu nosovej dutiny tvorí nosová priehradka, jej bočná  stena je členitá a tvoria ju nosové mušle a je pokrytá sliznicou bohato zásobenou krvnými cievami. Keď má dieťa nádchu, zápal spôsobí, že cievy v nose sa rozšíria a sliznica opuchne. Toto sa deje prevažne na bočnej stene nosovej dutiny.

 

Ako pôsobia nosové kvapky?
Nosové kvapky (tzv. nosové dekongestíva) obsahujú látky, ktoré spôsobia zúženie rozšírených ciev v nose a tým odpuchnutie sliznice. Po správnej aplikácii pôsobia rýchlo a to znamená pre dieťa okamžitú úľavu a uľahčenie dýchania.


Ako správne kvapkať do nosa?
Keď má dieťa nádchu, najviac opuchnutá časť nosa je jeho bočná stena. Preto pri aplikácii kvapiek ich nikdy nelejeme do stredu nosa, lebo pretečú strednou časťou nosovej dutiny a často sa opuchnutej časti ani nedotknú a len plynule pretečú do nosohltana a odtiaľ do úst. To vedie k častej sťažnosti rodičov, že im kvapky do nosa neúčinkujú a preto ich nepoužívajú.
Pred kvapkaním do nosa nos vysmrkáme a vyčistíme, prípadne prepláchneme kvapkami s morskou soľou. Pri kvapkaní nakloníme hlavičku dieťaťa na bok a kvapkáme tak, aby kvapky zatiekli na bočnú stenu nosa. To isté opakujeme na druhej strane. Ako často kvapky kvapkáme, závisí od ťažkostí dieťaťa, ak je nos upchatý, aj 5-6 krát za deň.

Kvapky do nosa pre dieta do 1. roku-  Nasivin sensitive 0,01%

Zdroj:  www.detskaorl.sk/?p=478