Skoč na obsah Skoč na menu

Zachrípnutie a strata halsu - čo pomáha a čo nie?

Zachrípnutie a strata hlasu sú spôsobené najčastejšie zápalom hlasiviek, ale príčinou môže byť aj mechanické dráždenie hlasiviek pri nadmernom kriku, plači, pití studených nápojov, fajčení..

Čo pri liečbe najviac pomáha?

Najviac zaužívaný liek v našich podmienkach je KALCIOVÝ SIRUP. Je to špecialita na SK a v ČR, ktorá sa nikde vo svete v tejto indikácii nepoužíva. Neexistujú žiadne dôkazy o pozitívnom vplyve podávania kalcia pri zachrípnutí a strate hlasu. Dokonca keď zadáte do databázy PubMed kľúčové slová – calcium + sore throat + voice, nenájde Vám to ani len jednu štúdiu na túto tému.

Kalciový sirup je indikovaný pri nedostatku vápnika, napr. v tehotenstve, pri hojení zlomenín, pri osteoporóze...Ani samotný výrobca lieku v svojom príbalovom letáku neudáva medzi indikáciami na jeho použitie zachrípnutie a stratu hlasu. Môže fungovať , ale zrejme len ako placebo.

Aká liečba je účinná?

  • hlasový kľud, nie však šepkanie, ktoré hlasivky ešte viac namáha
  • inhalácie- Vincentka, Yabro ( kyselina hyalúronová). Pozor!- v žiadnom prípade nie inhalácia teplých pár, čoho dôsledkom môže byť popálenie dýchacích ciest , ich zvýšené prekrvenie a následne opuch
  • pastilky na cmúľanie s obsahom panthenolu alebo kyseliny hyalúronovej na zvlhčenie a regeneráciu sliznice (GeloRevoice, hydro pastilky...)
  • dostatok tekutín
  • antibiotiká nie sú indikované

Stav sa zväčša spontánne upraví do 5-6 dní .

LARYNGITÍDA U DETÍ
U detí zápal hrtanu prebieha oveľa dramatickejšie, nakoľko dýchacie cesty sú anatomicky užšie a už malý opuch dokáže zúžiť dýchacie cesty a spôsobiť problém s dýchaním.
Objaví sa takmer spravidla z plného zdravia v noci, dieťa štekavo kašle má problém sa nadýchnuť, zväčša je bez teploty.
Prvá pomoc- dýchanie studeného vzduchu, ktorý spôsobí odpuch dýchacích ciest, ak máte doma, podajte čo najskôr kortikoid vo forme tabletky alebo čípku, po ktorom pomerne rýchlo dôjde k úprave stavu. Samozrejme, ak má dieťa vážny problém s dýchaním, vyhľadajte lekársku pomoc.

MUDr. Miroslava Moravčíková, 15.6.2022