Skoč na obsah Skoč na menu

Čo mám robiť, ak som bol v úzkom kontakte s COVID 19?

Od 20. marca 2023 sa ruší vyhláška k izolácii osôb pozitívnych na COVID-19 a karanténe úzkych kontaktov

 

 

Úrad verejného zdravotníctva SR kompletne zruší vyhlášku k izolácii osôb pozitívnych na COVID-19 a karanténe úzkych kontaktov s účinnosťou od 20. marca 2023 po dohode s Ministerstvom zdravotníctva SR a odborným konzíliom. Osoby s COVID-19 už od tohto dátumu nebudú mať povinnú päťdňovú domácu izoláciu.

Tak ako pri iných akútnych respiračných ochoreniach budú dospelí i deti s COVID-19, samozrejme, v starostlivosti svojich ošetrujúcich lekárov, ktorí im budú nastavovať liečbu či stanovovať práceneschopnosť; v prípade detí lekár určí, že dieťa nie je v čase ochorenia spôsobilé navštevovať kolektív.

Ochorenie si v súčasnosti nevyžaduje povinnú izoláciu vzhľadom na aktuálne cirkulujúce varianty SARS-CoV-2 a na podiel ľudí, ktorí COVID-19 prekonali a/alebo boli kompletne zaočkovaní. Ochorenie COVID-19 sa tak  v tomto smere dostáva na úroveň ostatných akútnych respiračných ochorení, pri ktorých sa ľudia chránia sami s ohľadom na vlastné zdravie, ale aj na ochranu zraniteľných skupín (seniori, chronicky chorí, imunokompromitované osoby a pod.).

 

 

Čo znamená zrušenie vyhlášky pre osoby s diagnostikovaným COVID-19:

  • Ak ste mali diagnostikované ochorenie COVID-19 pred 20. marcom 2023, pravidlá vzťahujúce sa na domácu izoláciu už pre vás po tomto dátume nebudú povinné, aj ak ešte od diagnostikovania alebo od objavenia sa príznakov neuplynie päť dní.
  • Avšak treba veľmi dôsledne dodržiavať pokyny lekárov, teda liečiť sa doma v pokoji a brať do úvahy svoj zdravotný stav.
  • Ak ste chorí, nechoďte do práce, školy či do iných kolektívov a iných verejných priestorov. COVID-19 je infekčné ochorenie a hoci domáca izolácia už nebude povinná, berte ohľad na svoje vlastné zdravie a na zdravie zraniteľných skupín.
  • Ak nie je možné zostať doma, napríklad z dôvodu, že si potrebujete ísť po lieky, dbajte na správne nosenie respirátora (riadne prekrytý nos aj ústa). Stále treba myslieť aj na dôkladnú hygienu rúk (umývanie mydlom a teplou vodou, použitie dezinfekčných prostriedkov na ruky na báze alkoholu).Odporučená  liečba  Covid infekcie u dospelých a detí.
Zinok 1tbl denne (25mg)      deti 4-6 rokov 1/4 tbl denne         7-12r. 1/2 tbl denne
Kaloba 3x2 tbl, deti- kvapky alebo sirup podľa návodu 3x denne
D vitamin 1x denne 2000 IU   deti  nad 1 rok 1000 IU denne
C vitamin 2x1g        deti nad 6 r. 250- 500mg 1x denne  deti 3-6r 100-200g denne
Imunoglukan 3x1tbl.   deti  nad 3 roky 2x1tbl
U detí sa dávky menia podľa veku a hmotnosti ( pozri príbalový lekák) v závislosti od druhu výživového doplnku !!!
S liečbou začať čo najskôr. Už aj pri podozrení.
Bolesť hrdla- kloktať Glimbax, alebo Tantum verde, prípadne cmúľať pastilky na hrdlo
Sledujte svoje deti , odporúčam dôsledne hodnotiť závažnosť klinického priebehu podľa  manuálu na našej stránke a v prípade potreby kontaktujte lekára.

 https://www.drmoravcikova.sk/manual-na-urcenie-zavaznosti-zdravotneho-stavu-dietata-starsieho-ako-3-mesiace/