Skoč na obsah Skoč na menu

Febrilné kŕče - aké chyby robia rodičia, ale niekedy aj lekári?

Febrilné kŕče sú obávanou komplikáciu pri teplote u detí, objavujú sa vo veku 6 mesiacov- 5 rokov, s maximom medzi 1. – 3. rokom. Čím skôr sa u dieťaťa prvý krát objavia, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa budú v budúcnosti u neho opakovať.

Vznikajú ako dôsledok dráždenia mozgových centier pri horúčke, častejšie sa objavujú u detí, ktorých rodičia alebo súrodenci mali v minulosti febrilné kŕče.

Febrilné kŕče si rodičia veľmi často zamieňajú s triaškou. Triaška je prirodzená reakcia organizmu počas vzostupu teploty, dieťaťu je zima, trasie ho, ale je plne pri vedomí a komunikuje. Pri febrilných kŕčoch je dieťa v bezvedomí !, nereaguje, často má vyvrátené očká a dochádza ku klasickým kŕčom so striedaním napnutia a uvoľnenia svalov, ako pri epilepsii.

Jednoduché febrilné kŕče trvajú niekoľko sekúnd, max do 15 minút a sú symetrické, pred nimi a po nich je dieťa v poriadku, bez neurologického poškodenia. Pokiaľ sú asymetrické, trvajú viac ako 15 min, jedná sa o tzv. komplikované kŕče.

Nie je pravdou, že sa febrilné kŕče objavujú pri vysokej teplote. Vo väčšine prípadov vznikajú úplne v úvode ochorenia, častokrát ešte na začiatku vzostupu teploty.
Včasné podanie liekov proti teplote nedokáže zabrániť vzniku kŕčov.

Je chybou, podávať preventívne deťom s teplotou Diazepam! Diazepam má sedatívny účinok na dieťa, čím môže prekryť dôležité symptómy infekcie CNS a tiež znížiť príjem tekutín u utlmeného dieťaťa. Jedinou indikáciou pre podanie Diazepamu je kŕčovitý stav u dieťaťa!

PRVÁ POMOC pri febrilných kŕčoch:
Rodič volá RZP, dieťa uloží na bezpečnú podložku, najlepšie na zemi, v stabilizovanej polohe na boku, obloží ho niečím mäkkým, aby si pri kŕčoch neublížilo. Rodič sa nesnaží silou brániť kŕčom, nedáva dieťaťu nič do úst. Ak má doma, podá dieťaťu rektálne Diazepam.

MUDr. Miroslava Moravčíková, 15.6.2022


 

 
rolex swiss replica rolex men watches from time to time or maybe several years to try and do the effort.cheap corum golden bridge automatic 35mm b113 01042 mens pattern and then make unique succeeds.