Skoč na obsah Skoč na menu

Zväčšené uzliny lymfatické uzliny – treba sa obávať?

Rodič často spozornie, ak nahmatá dieťaťu na krku nejakú „hrčku“ Kedy je dôvod na paniku?

V našom tele sa nachádza cca 600 lymfatických uzlín, ktoré sú vzájomne poprepájané lymfatickými cievami. Dôležité je vedieť, že tieto uzliny nemiznú a neobjavujú sa, sú prítomné v našom tele celý život, len sa zväčšujú a následne zmenšujú pri boji s infekciou.

Niektoré uzliny sú uložené hlbšie, iné povrchovo a najmä u detí a chudých ľudí sa dajú nahmatať.
Veľkosť normálnej uzliny je do 1cm!

V lymfatických uzlinách prebývajú lymfocyty, biele krvinky, ktoré dokážu bojovať proti škodlivým látkam a mikroorganizmom. Po kontakte s infekciou sa lymfocyty množia a lymfatická uzlina sa zväčšuje!

Je to normálna reakcia, ktorá poukazuje na to, že imunitný systém funguje a v uzline dochádza k vychytávaniu škodlivých látok. Po zvládnutí infekcie sa uzlina opätovne zmenší - do 1cm. Uzlina, ktorá reaguje na prebiehajúcu infekciu je zväčšená, často bolestivá na dotyk a pohyblivá voči spodine a koži.

Uzliny môžu byť prirodzene zväčšené pri rôznych infekciách, po očkovaní, pri kožných zápaloch, pri problémoch so zubami...

Kedy spozornieť:

Príčinou zväčšenia lymfatických uzlín môžu byť aj nebezpečné ochorenia typu nádorov ( leukémia, lymfóm...) pre tieto, tzv. „nebezpečné uzliny“ platí:

  • sú nebolestivé
  • sú tuhé, málo pohyblivé voči koži a okoliu
  • nenastáva časom regresia rastu, ale naopak, uzlina sa stále zväčšuje, prípadne splýva viacero uzlín do tzv. paketu
  • objavujú sa aj iné príznaky- teploty, nočné potenie, strata hmotnosti, únava, nechutenstvo...

Vo väčšine prípadov platí, že zväčšenie uzlín je len reakcia na prebiehajúci infekt a nie je potrebné sa obávať, stačí počkať a do 1-2 týždňov sa uzlina vráti na pôvodnú veľkosť.


MUDr. Miroslava Moravčíková, 16.1.2023

 
ew rolex day date 118138 rolex calibre 2836 2813 mens green dial is most popular during recent three years in watch market.the world-famous watch provides rolex swiss replica automatic rolex datejust 36mm mens 116200bkcaj bracelet black concentric dial.