Skoč na obsah Skoč na menu

Nechutenstvo u dieťaťa

Takmer každodenný problém riešený v mojej ambulancii, ktorý privádza rodiča k otázke - nemôže byť choré?

Hovorí sa, že jedlo je najlepší spôsob ako dieťa dokáže manipulovať s rodičom.

Každé dieťa sa dostane do situácie, keď odmieta nejaké jedlo. Vývojovo toto obdobie často súvisí s tzv. obdobím vzdoru, okolo 3.roku života. Dieťa v tomto období objavuje svoju individualitu a začína sa prirodzene presadzovať voči rodičovi vo viacerých oblastiach a tiež odmietaním toho, čo mu rodič ponúka na tanieri. Je však na rodičovi, ako túto situáciu zvládne.

  • Za najväčšiu chybu považujem, ak sa odmietanie jedla stane ústrednou témou v rodine. Neustále sa to rieši a dieťa vycíti, že rodičovi na jedle veľmi záleží a odmietaním jedla dieťa získava jeho pozornosť.
  • Rodič sa snaží odviesť pozornosť dieťaťa, aby tak mohla lyžička nenápadne pristáť v detských ústočkách. Zapne sa rozprávka, video. Dieťa tak nevníma, čo je, nevníma pocit sýtosti a s jedením prestane, až keď skončí rozprávka.
  • Ak dieťa odmieta jedlo, rodič má strach, že dieťa bude hladné a bude následne „strádať“ aj po zdravotnej stránke. Preto dieťaťu ponúkne „aspoň niečo“. A šikovné dieťa situáciu využije vo svoj prospech – nechcem toto, dostanem lepšie...dosť jednoduché.

A kolotoč začína, dieťa si presadzuje svoje a šikovne manévruje celú rodinu. Jedlo, ktoré pripravujú rodičia je jedným z mála nástrojov, ktoré dieťa môže použiť v tomto boji o moc. Ako z tohto kolotoča vystúpiť alebo sa doň najlepšie ani nedostať?

A. / Ak dieťa odmietne nejaké jedlo, netreba ho nútiť, nijako to nekomentujeme, neriešime, nerobíme žiadne výčitky. Pokojne dieťaťu vysvetlíme, že sa jedlo odloží a keď bude hladné, môže si ho dojesť.

B. / Nenahradzujeme jedno jedlo iným, dieťa sa tak stane prieberčivým a veľmi skoro sa naučí jesť len zopár svojich obľúbených jedál. A rodič sa stane otrokom svojho dieťaťa a bude dookola variť len to, čo dieťaťu „chutí“.

C. / Nepodávajte dieťaťu medzi jedlami sladké nápoje a sladkosti, neustále chrumkanie pomedzi jedlá spôsobí, že dieťa nepocíti reálne hlad.

D. / Dieťa naučte, že je sa len v kuchyni za stolom a nikde inde. Dodržiavajte to však celá rodina a snažte sa jesť pri stole spoločne. Aby sa dieťa naučilo „normálne“ jesť, je dôležité, aby mala rodina v stravovaní pravidelnosť a určitý systém.

E. / Nesnažte sa dieťa pri jedle zabávať a odpútavať tak jeho pozornosť iným smerom.

F. / Na tanier mu naložte radšej menšiu porciu, ktorú dokáže zjesť, aby malo pocit, že dojedlo.

G. / Najdôležitejšia zásada je dôslednosť, tak ako v celej výchove. Ak sa rozhodnete pre akúkoľvek alternatívu, tak ju skúšajte dlhšie ako len niekoľko dní, proces zmeny si bude vyžadovať čas.

Stravovacie návyky si dieťa vytvára v priebehu detstva a vo veľkej miere ich ovplyvňuje rodič. Ak chcete, aby vaše dieťa jedlo zdravo, sami sa mu pokúste ísť príkladom. To je tá najlepšia metóda.


MUDr. Miroslava Moravčíková, 9.2.2023

 


 

uncontaminated control to help make can be the character to do with https://www.det.to usa. https://cartavape.com for sale online. nomos tangente replica automatic forum was hard at superior quality not to mention solutions.

best excellent z richard mille rm35 02 outlet.atvs prime cigarros eletronicos descartaveis 2 melao coco 550 mah 3ml rolex is the most trustworthy representative of the geneva mark.