Skoč na obsah Skoč na menu

Intolerancia laktózy alebo alergia na mlieko?

Laktóza je mliečny cukor, ktorý sa nachádza v materskom, kravskom, ovčom aj kozom mlieku. Laktóza je v čreve štiepená enzýmom laktázou. Po narodení je hodnota tohto enzýmu u všetkých cicavcov veľmi vysoká. U väčšiny cicavcov je však bežné , že mláďatá po odstavení stratia schopnosť tráviť laktózu. Aj u ľudí sa znižuje tvorba laktázy počas prvých 4 rokov života až o 90%. Človek napriek tomu, ako jediný živočíšny druh, prijíma mlieko aj v dospelom veku.

Intolerancia laktózy predstavuje neschopnosť organizmu rozložiť laktózu z dôvodu nedostatku enzýmu laktázy.

V Strednej Európe trpí intoleranciou laktózy okolo 15- 20% populácie. V severských krajinách je najnižší výskyt intolerancie laktózy a narastá smerom na juh. V Škandinávskych krajinách trpí intoleranciou len asi 2% populácii , pričom na Sicilíii je to až 70% ľudí.

Klinické prejavy intolerancie laktózy závisia:

 • od množstva prijatej laktózy v strave
 • od zloženia pokrmu – napr. kyslomliečne výrobky sú ľahšie stráviteľné ako klasické mlieko
 • od rýchlosti vyprázdňovania žalúdka
 • od typu bakteriálnej flóry hrubého čreva
 • od množstva zvyškovej aktivity enzýmu laktázy

Z tohoto dôvodu pacienti môžu individuálne tolerovať rôzne množstvo prijatej laktózy. Ťažkosti sa objavujú v súvislosti s príjmom mlieka a mliečnych výrobkov. Pacienti sa väčšinou sťažujú na bolesti brucha, nevoľnosť, kŕče, nafukovanie, hnačku. Stolica môže byť spenená, kyslo páchnuca, u malých detí môže byť prítomné odmietanie potravy , nepriberanie na hmotnosti a celkové neprospievanie

Ako sa dá vyšetriť intolerancia laktózy?

 • Stanovenie hladiny enzýmu laktázy priamo zo vzorky sliznice čreva pri gastrofibroskopickom vyšetrení.
 • Laktózo – tolerančný test a výdychový laktózo- tolerančný test, po vypití laktózy, v praxi u detí málo používaný, nakoľko vyžaduje spoluprácu dieťa.
 • Zlatý štandard- ELIMINAČNO - EXPOZIČNÝ TEST - kedy počas 2 týždňov sa dodržiava prísna diéta bez laktózy. Táto vedie k vymiznutiu symptómov a opätovné zavedenie mliečnych výrobkov spôsobí znovuobjavenie sa klinických príznakov.

Intolerancia laktózy nevzniká na imunitnom podklade, nevyšetruje sa teda stanovením hladiny protilátok , pretože jej príčinou je nedostatok enzýmu laktázy v čreve.

Napriek tomu rôzne komerčné laboratória ponúkajú možnosť dať si vyšetriť z krvi intoleranciu na laktózu stanovením IgA a IgG protilátok. Pozitivita týchto protilátok nemá absolútne žiadnu relevantnú hodnotu, toto vyšetrenie je zbytočne zavádzajúca a vedie k nesprávne stanovenej diagnóze intolerancie laktózy!

V prípade stanovenia diagnózy intolerancie laktózy, pacienti vylúčia mliečne výrobky zo stravy, pričom je veľmi individuálne, ktoré dokážu ešte stolerovať. Najväčší problém robí klasické mlieko, menší výrobky z neho ( maslo, syry..) Mliečne výrobky môžu nahradiť bezlaktózovými, prípadne môžu použiť tabletky s obsahom enzýmu laktázy.


Alergia na mlieko

 • Alergia na mlieko je úplne iná diagnóza, je to nežiadúca reakcia imunitného systému na bielkovinu kravského mlieka ( nemá to nič spoločné s laktózou).
 • Najčastejšie sa objavuje u detí do 1 roku života, neskôr je veľmi zriedkavá.
 • Alergická reakcia nastáva už po požití minimálneho množstva akéhokoľvek mliečneho výrobku.
 • Najčastejšie sa prejaví príznakmi vo viacerých systémoch- kožné, tráviace, dýchacie ťažkosti, celkové neprospievanie dieťaťa.
 • Diagnóza sa dá stanoviť vyšetrením z krvi- stanovením IgE ! protilátok.
 • Aj tu sa za zlatý štandard v diagnostike považuje eliminačno - expozičný test.
 • U takéhoto pacienta musí dôjsť k úplnej eliminácii mlieka zo stravy, bezlaktózové mlieka tu nemajú žiadny význam.

Ak má teda niekto podozrenie na intoleranciu laktózy alebo ak sa jedná o malé dieťa, o alergiu na mlieko, stačí urobiť si doma eliminačno expozičný test. V prípade vymiznutia symptómov vo fáze eliminácie a pri znovuobjavení sa ťažkostí po opätovnej expozícii mliečnym výrobkom, je diagnóza veľmi pravdepodobná. Nie sú potrebné žiadne iné zložité vyšetrenia.


MUDr. Miroslava Moravčíková, 17.2.2023

 

don't miss any time to own your dream https://www.burberry.to/.sale high quality swiss where can i buy replica blancpain watches.