Skoč na obsah Skoč na menu

Očkovanie detí COVID

Význam očkovania u detí vnímam v troch rovinách.

A./ Z medicínskeho hľadiska – ochorenie u detí prebieha zväčša ľahko, avšak nie je to pravidlo. Stretla som sa už aj so závažnými priebehmi, ktoré si vyžadovali hospitalizáciu dieťaťa. S čím sa však v ambulancii trápim podstatne viac sú tzv. postkovidové následky po prekonaní ochorenia- pretrvávajúci dlhotrvajúci kašeľ, bolesti hlavy, bruška, výrazná únava, vypadávanie vlasov, nespavosť, úzkostné stavy. Stretli sme sa už aj so závažnou komplikáciou , keď sa u dieťaťa pár týždňov po prekonaní bezpríznakovej Covid infekcie objavil tzv PIMs sy- multiorgánový zápalový syndróm so zlyhaním viacerých orgánových systémov. Myslím si, že nikto nemôže mať istotu, že práve to jeho dieťa nebude mať komplikácie pri prekonaní ochorenia.


B./ Z epidemiologického hľadiska – pri súčasnom stave zaočkovanosti našej populácie, ktorá je aktuálne 33% je vysoko pravdepodobné až takmer isté, že sa v septembri dočkáme 3.vlny. Bohužiaľ sme krajina s 5 .najnižšou zaočkovanosťou v rámci Európy ( za nami je len Litva, Rumunsko, Bulharsko a Chorvátsko).

Kolektívnu imunitu v SR dosiahneme v prípade, že budeme mať zaočkované cca 73% populácie. V prípade, že by sa na SK dostal a rozšíril indický variant vírusu SARS-Cov-2 a získal v populácii prevahu, potrebovali by sme až viac ako 80% populácie. Kategória detí od 12 rokov vyššie je najrizikovejšou časťou detskej populácie. Majú najviac sociálnych kontaktov a najväčšiu mobilitu. Okrem toho u veľkej väčšiny môže prebiehať infekcia asymptomaticky, sú teda prenášačmi vírusu. Vzhľadom na častý bezpríznakový priebeh ochorenia u nich nemusí byť postinfekčná imunita dostatočná.

C./ Zo sociálneho hľadiska - Je očakávané, že na jeseň sa začnú objavovať pozitívne prípady v kolektívnych zariadeniach, kde je vysoká koncentrácia detí. Nezaočkované deti budú musieť následne absolvovať 14 dňovú karanténu, tie zaočkované budú môcť pokračovať v prezenčnej výučbe, tréningovej a inej aktivite bez obmedzení.

Primárni pediatri podporujú možnosť ochrániť veľkú časť našich dospievajúcich detí pred ochorením Covid 19 a tým vrátiť ich životom hry, poznanie a priateľstvá, o ktoré boli posledný rok tak veľmi ochudobnené. Všetky dostupné údaje dokazujú, že vakcína je bezpečná a efektívna. Jej účinky sú pod takým drobnohľadom svetových vedeckých kapacít, ako žiadne iné liečivo a budú veľmi pozorne sledované naďalej. Pozorované vedľajšie účinky vakcín u detí sú najmä bolesť v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy a svalov a teplota, podobne ako u dospelých po niekoľkých dňoch ustúpia. V publikovaných štúdiách neboli pozorované poruchy zrážania krvi ani vážne alergické reakcie u detí medzi 12 a 15 rokom života.

 

Pandémia za posledný rok negatívne ovplyvnila životy stoviek tisíc detí, a nepochybne zanechala nielen následky na fyzickom zdraví mnohých z nich, ale spôsobila veľké mentálne a emocionálne škody na detskej populácii. Je naším cieľom vrátiť ich do normálneho života.


MUDr. Moravčíková Miroslava