Skoč na obsah Skoč na menu

Bolesť brucha - kedy spozornieť?

Bolesť brucha je pomerne častý symptóm, s ktorým sa stretávam v ambulancii, napriek tomu až 90% bolestí brucha v detskom veku majú nezávažný charakter. Každý rodič by však mal dokázať vyhodnotiť, kedy je potrebné spozornieť.

Varovné príznaky svedčiace pre náhlu príhodu brušnú:

  1. Stála bolesť brucha, ktorá pretrváva kontinuálne viac ako 2-3 hodiny. Bolesť, ktorá sa strieda s obdobím úľavy, je veľmi pravdepodobne spôsobená len kŕčovitými pohybmi čriev.
  2. Bolestivé bruško na dotyk. Odporúčam dieťa niečím zaujať a vtedy mu nenápadne prehmatať bruško, ak nereaguje bolestivo, nepredpokladáme nejakú závažnú príčinu.
  3. Dieťa sa uloží do šetriacej polohy a zotrváva v nej. Ak je dieťa živé, skáče, behá, bolesť brucha je často len úniková reakcia napr.na odmietanie spánku či škôlky...
  4. Bolesť brucha, na ktorú sa dieťa budí aj v spánku.
  5. Riedka stolica s prímesou krvi.
  6. Nafúknuté bruško, profúzne vracanie, zastavený odchod plynov.

Pri bolesti brucha, ktorého príčinu nepoznáme, nikdy dieťaťu nepodávame liek proti bolesti – v prípade, že ide o vážny problém, liek môže maskovať typické príznaky daného ochorenia!

Pri dlhodobých bolestiach brucha za varovné príznaky považujeme:

  • nechutenstvo, úbytok hmotnosti
  • dlhodobo pretrvávajúca riedka stolica alebo zápcha
  • bolesti brucha, na ktorú sa dieťa budí zo spánku


Moje odporúčania pri dlhodobejšie trvajúcich bolestiach brucha:

  • Sledovať dieťa, najmä súvislosti, kedy sa bolesť brucha objavuje- ráno pred školou, alebo aj cez víkend ?, nalačno?, po jedle?, súvislosť s požitím istých druhov jedál?, najmä mlieka a mliečnych výrobkov.
  • Neupozorňovať a cielene sa nedotazovať dieťaťa na bolesť brucha, ak dieťa skutočne brucho bolí, rodič si to všimne aj bez toho, aby sa na to dieťaťa pýtal. Dieťa je skľúčené, leží, nechutí mu jesť, nebehá, neskáče.
  • Nasadiť dieťaťu probiotiká na 1 mesiac ( probiofix, Biogaia).
  • Na dieťa pozitívne vplývať pri podávaní probiotík, prípadne B-komplexu s tým, že tieto lieky mu výrazne pomôžu a bolesť ustúpi – tzv. placebo efekt.
  • Vylúčiť zo stravy na 2 týždne mlieko a prípadne aj mliečne výrobky.
  • Ak dieťa prichádza do kontaktu so zvieratami, zvážiť podanie liekov na parazity.
  • Upraviť stravu, vyhýbať sa ťažkým jedlám.
  • Sledovať pravidelnosť a konzistenciu stolice.


U detí viac ako 90% bolestí brucha je psychosomatického pôvodu.

Oblasť brucha je spojená s nervozitou, napätím, strachom či stresom. Aj my dospelí máme skúsenosť s tým, že pred dôležitou udalosťou nám zovrie žalúdok, nedokážeme nič zjesť. Podobne je to u detí – bolesť bruška sa často vyskytuje ráno pred odchodom do školy / škôlky, ktorú dieťa vníma ako stresovú udalosť vyvolávajúcu emócie, ktoré “nedokáže stráviť”. Ide teda o oslabenú schopnosť prijať a spracovať také podnety z prostredia, ktoré sa z pohľadu dieťaťa javia ako nezvládnuteľné.

V svojej praxi sa často stretávam s prípadmi, kedy hyperprotektívni rodičia prenášajú svoju úzkosť na deti . Deti cítia obavu rodičov, majú strach a úzkosť, ktorá sa somatizuje do oblasti brucha, najmä do okolia pupka. Smútok a depresie sa somatizujú viac do oblasti hrubého čreva. V neskoršom veku z týchto detí rastú tzv. sebepozorovatelia, ktorých stále niečo bolí, ktorí sa neustále pozorujú.

Nech vás ukľudní, že v prípade bolesti brucha väčšinou – v 90% ide o bolesti, ktoré nie sú príčinou vážnejšieho ochorenia a stačí Vaša pomoc. Dôležité je nezanedbať tých zostávajúcich 10 %. Preto, keď máte obavy alebo pochybnosti, je namieste kontaktovať svojho detského lekára a všetko, čo ste si podľa tohto návodu všímali, mu povedať. Bude mať z Vašej pripravenosti pomôcť mu s diagnózou radosť!

MUDr. Miroslava Moravčíková, 28.04.2022