Skoč na obsah Skoč na menu

3.dávka vakcíny- dokedy sa budeme očkovať?

Keď sa dieťatko narodí, v 1.roku života je očkované proti 6 ochoreniam (záškrt, tetanus, čierny kašeľ, obrna, žltačka B, hemofil ) Tieto ochorenia sa očkujú 3- DÁVKOVOU SCHÉMOU, tzn. že dojčatá dostanú rovnakú vakcínu v 3., 6., 12. mesiaci. 

V rovnakej 3-dávkovej schéme sa očkujú deti v 1.roku života proti pneumokokom.
Aj ďalšie neživé vakcíny sa očkujú v 3-dávkovej schéme ( kliešťová encefalitída, žltačka B, HPV vírus). V jednodávkovej schéme očkujeme živou vakcínou ( osýpky, mumps, ružienka)

A odrazu príde 3.dávka vakcíny proti Covid 19 a časť populácie spochybňuje účinnosť vakcíny a upodozrieva farmafirmy, ako im ide len o zisk.

Takto ale funguje imunitný systém a vakcinológia! Na to, aby si organizmus vybudoval dostatočnú imunitnú odpoveď potrebuje tzv. booster- čiže posilňujúcu dávku.
1 a 2. dávka chráni pred závažným priebehom infekcie, 3.dávka by už mala zabezpečiť, že k reinfekcii nedôjde vôbec.

Rovnako ale funguje aj imunitná odpoveď po prekonaní ochorenia, tiež časom dochádza k poklesu imunitnej odpovede. Dnes už vidíme množstvo  pacientov po prekonaní Covid infekcie, ktorí sa nakazili opakovane. V ambulancii už mám deti aj rodičov, ktorí prekonali v marci 2021 Covid a už sa stihli infikovať nanovo.

Ja som ani chvíľu nezaváhala a dala sa zaočkovať 3.dávkou. Pre mňa stále platí, že radšej 3 dávky očkovania, ako jeden Covid. Najmä v období, keď opätovne vidíme plné Covid oddelenia najmä NEZAOČKOVANÝCH a čoraz mladších pacientov.

MUDr. Miroslava Moravčíková, 28.10.2021