Skoč na obsah Skoč na menu

Intolerancia laktózy alebo alergia na mlieko?

Laktóza je mliečny cukor, ktorý sa nachádza v materskom, kravskom, ovčom aj kozom mlieku. Laktóza je v čreve štiepená enzýmom laktázou. Po narodení je hodnota tohto enzýmu u všetkých cicavcov veľmi vysoká. U väčšiny cicavcov je však bežné , že mláďatá po odstavení stratia schopnosť tráviť laktózu. Aj u ľudí sa znižuje tvorba laktázy počas prvých 4 rokov života až o 90%. Človek napriek tomu, ako jediný živočíšny druh, prijíma mlieko aj v dospelom veku.

Intolerancia laktózy predstavuje neschopnosť organizmu rozložiť laktózu z dôvodu nedostatku enzýmu laktázy.

V Strednej Európe trpí intoleranciou laktózy okolo 15- 20% populácie. V severských krajinách je najnižší výskyt intolerancie laktózy a narastá smerom na juh. V Škandinávskych krajinách trpí intoleranciou len asi 2% populácii , pričom na Sicilíii je to až 70% ľudí.

Klinické prejavy intolerancie laktózy závisia:

  • od množstva prijatej laktózy v strave
  • od zloženia pokrmu – napr. kyslomliečne výrobky sú ľahšie stráviteľné ako klasické mlieko
  • od rýchlosti vyprázdňovania žalúdka
  • od typu bakteriálnej flóry hrubého čreva
  • od množstva zvyškovej aktivity enzýmu laktázy

Z tohoto dôvodu pacienti môžu individuálne tolerovať rôzne množstvo prijatej laktózy. Ťažkosti sa objavujú v súvislosti s príjmom mlieka a mliečnych výrobkov. Pacienti sa väčšinou sťažujú na bolesti brucha, nevoľnosť, kŕče, nafukovanie, hnačku. Stolica môže byť spenená, kyslo páchnuca, u malých detí môže byť prítomné odmietanie potravy , nepriberanie na hmotnosti a celkové neprospievanie

Ako sa dá vyšetriť intolerancia laktózy?

  • Stanovenie hladiny enzýmu laktázy priamo zo vzorky sliznice čreva pri gastrofibroskopickom vyšetrení.
  • Laktózo – tolerančný test a výdychový laktózo- tolerančný test, po vypití laktózy, v praxi u detí málo používaný, nakoľko vyžaduje spoluprácu dieťa.
  • Zlatý štandard- ELIMINAČNO - EXPOZIČNÝ TEST - kedy počas 2 týždňov sa dodržiava prísna diéta bez laktózy. Táto vedie k vymiznutiu symptómov a opätovné zavedenie mliečnych výrobkov spôsobí znovuobjavenie sa klinických príznakov.

Intolerancia laktózy nevzniká na imunitnom podklade, nevyšetruje sa teda stanovením hladiny protilátok , pretože jej príčinou je nedostatok enzýmu laktázy v čreve.

Napriek tomu rôzne komerčné laboratória ponúkajú možnosť dať si vyšetriť z krvi intoleranciu na laktózu stanovením IgA a IgG protilátok. Pozitivita týchto protilátok nemá absolútne žiadnu relevantnú hodnotu, toto vyšetrenie je zbytočne zavádzajúca a vedie k nesprávne stanovenej diagnóze intolerancie laktózy!

V prípade stanovenia diagnózy intolerancie laktózy, pacienti vylúčia mliečne výrobky zo stravy, pričom je veľmi individuálne, ktoré dokážu ešte stolerovať. Najväčší problém robí klasické mlieko, menší výrobky z neho ( maslo, syry..) Mliečne výrobky môžu nahradiť bezlaktózovými, prípadne môžu použiť tabletky s obsahom enzýmu laktázy.


Alergia na mlieko

  • Alergia na mlieko je úplne iná diagnóza, je to nežiadúca reakcia imunitného systému na bielkovinu kravského mlieka ( nemá to nič spoločné s laktózou).
  • Najčastejšie sa objavuje u detí do 1 roku života, neskôr je veľmi zriedkavá.
  • Alergická reakcia nastáva už po požití minimálneho množstva akéhokoľvek mliečneho výrobku.
  • Najčastejšie sa prejaví príznakmi vo viacerých systémoch- kožné, tráviace, dýchacie ťažkosti, celkové neprospievanie dieťaťa.
  • Diagnóza sa dá stanoviť vyšetrením z krvi- stanovením IgE ! protilátok.
  • Aj tu sa za zlatý štandard v diagnostike považuje eliminačno - expozičný test.
  • U takéhoto pacienta musí dôjsť k úplnej eliminácii mlieka zo stravy, bezlaktózové mlieka tu nemajú žiadny význam.

Ak má teda niekto podozrenie na intoleranciu laktózy alebo ak sa jedná o malé dieťa, o alergiu na mlieko, stačí urobiť si doma eliminačno expozičný test. V prípade vymiznutia symptómov vo fáze eliminácie a pri znovuobjavení sa ťažkostí po opätovnej expozícii mliečnym výrobkom, je diagnóza veľmi pravdepodobná. Nie sú potrebné žiadne iné zložité vyšetrenia.


MUDr. Miroslava Moravčíková, 17.2.2023