Skoč na obsah Skoč na menu

Nechutenstvo u dieťaťa

Takmer každodenný problém riešený v mojej ambulancii, ktorý privádza rodiča k otázke - nemôže byť choré?

Hovorí sa, že jedlo je najlepší spôsob ako dieťa dokáže manipulovať s rodičom.

Každé dieťa sa dostane do situácie, keď odmieta nejaké jedlo. Vývojovo toto obdobie často súvisí s tzv. obdobím vzdoru, okolo 3.roku života. Dieťa v tomto období objavuje svoju individualitu a začína sa prirodzene presadzovať voči rodičovi vo viacerých oblastiach a tiež odmietaním toho, čo mu rodič ponúka na tanieri. Je však na rodičovi, ako túto situáciu zvládne.

  • Za najväčšiu chybu považujem, ak sa odmietanie jedla stane ústrednou témou v rodine. Neustále sa to rieši a dieťa vycíti, že rodičovi na jedle veľmi záleží a odmietaním jedla dieťa získava jeho pozornosť.
  • Rodič sa snaží odviesť pozornosť dieťaťa, aby tak mohla lyžička nenápadne pristáť v detských ústočkách. Zapne sa rozprávka, video. Dieťa tak nevníma, čo je, nevníma pocit sýtosti a s jedením prestane, až keď skončí rozprávka.
  • Ak dieťa odmieta jedlo, rodič má strach, že dieťa bude hladné a bude následne „strádať“ aj po zdravotnej stránke. Preto dieťaťu ponúkne „aspoň niečo“. A šikovné dieťa situáciu využije vo svoj prospech – nechcem toto, dostanem lepšie...dosť jednoduché.

A kolotoč začína, dieťa si presadzuje svoje a šikovne manévruje celú rodinu. Jedlo, ktoré pripravujú rodičia je jedným z mála nástrojov, ktoré dieťa môže použiť v tomto boji o moc. Ako z tohto kolotoča vystúpiť alebo sa doň najlepšie ani nedostať?

A. / Ak dieťa odmietne nejaké jedlo, netreba ho nútiť, nijako to nekomentujeme, neriešime, nerobíme žiadne výčitky. Pokojne dieťaťu vysvetlíme, že sa jedlo odloží a keď bude hladné, môže si ho dojesť.

B. / Nenahradzujeme jedno jedlo iným, dieťa sa tak stane prieberčivým a veľmi skoro sa naučí jesť len zopár svojich obľúbených jedál. A rodič sa stane otrokom svojho dieťaťa a bude dookola variť len to, čo dieťaťu „chutí“.

C. / Nepodávajte dieťaťu medzi jedlami sladké nápoje a sladkosti, neustále chrumkanie pomedzi jedlá spôsobí, že dieťa nepocíti reálne hlad.

D. / Dieťa naučte, že je sa len v kuchyni za stolom a nikde inde. Dodržiavajte to však celá rodina a snažte sa jesť pri stole spoločne. Aby sa dieťa naučilo „normálne“ jesť, je dôležité, aby mala rodina v stravovaní pravidelnosť a určitý systém.

E. / Nesnažte sa dieťa pri jedle zabávať a odpútavať tak jeho pozornosť iným smerom.

F. / Na tanier mu naložte radšej menšiu porciu, ktorú dokáže zjesť, aby malo pocit, že dojedlo.

G. / Najdôležitejšia zásada je dôslednosť, tak ako v celej výchove. Ak sa rozhodnete pre akúkoľvek alternatívu, tak ju skúšajte dlhšie ako len niekoľko dní, proces zmeny si bude vyžadovať čas.

Stravovacie návyky si dieťa vytvára v priebehu detstva a vo veľkej miere ich ovplyvňuje rodič. Ak chcete, aby vaše dieťa jedlo zdravo, sami sa mu pokúste ísť príkladom. To je tá najlepšia metóda.


MUDr. Miroslava Moravčíková, 9.2.2023