Skoč na obsah Skoč na menu

Nosné kvapky

Liečba nádchy - najčastejšie chyby a mýty

Nádcha je veľmi časté ochorenie horných dýchacích ciest, ktoré sa prejavuje opuchom sliznice, tvorbou sekrétu a následne nepriechodnosťou nosa.
Najčastejšou príčinou je vírusová infekcia. Bežne trvá 7-10 dní, spočiatku je prítomné kýchanie, vodnatá sekrécia z nosa, potom sa sople postupne zahusťujú a napokon zafarbujú, až zmiznú.
Žlté a zelené sfarbenie sekrétu nie je známkou zhoršovania stavu, ale vzniká v dôsledku prítomnosti bielych krviniek, ktoré bojujú s infekciou a následne sa rozpadajú a sfarbujú hlien.
Farebný nosový sekrét je veľmi bežný ráno, keďže počas noci sople dlhšie stagnujú v nose.
Najviac infekčná je nádcha v úvode, keď dieťa kýcha a má riedke sople, nie je teda pravdou, že farebné sople sú tie „nebezpečné“.


Liečba:

Neexistuje žiadny zázračný liek, ktorý by dokázal skrátiť trvanie soplov. V úvode ochorenia môžeme podporiť imunitu (kaloba, Imunoglukán acute, zinok..) Cieľom liečby je najmä odstrániť opuch a uľahčiť tak dýchanie nosom.

Na trhu máme momentálne k dispozícii niekoľko druhov nosových kvapiek:

  • Nosné kvapky na báze fyziologických roztokov a morskej soli – tieto pôsobia tak, že nosovú sliznicu iba zvlhčia, rozriedia hlieny, ale neurobia odpuch sliznice ( Mar, Quixx, Physiomer, Libenar...)
  • Dekongestíva – kvapky, ktoré spôsobia odpuchnutie nosovej sliznice (Nasivin, Olynth, Muconasal, Sanorin, Otrivin)
  • Kvapky proti alergii – blokujú alergickú reakciu – sú na recept (Allergodil, Livostin...)
  • Antibiotické kvapky – Pamycon, Uniflox...
  • Kvapky s obsahom prírodných prípravkov ktoré pomáhajú v úvode vírusovej infekcie ( Virostop, Quixx protect, Coldisept nanoSilver )


Dôležitá je správna hygiena nosa. Dieťa, ktoré nevie smrkať sa bude boriť s nádchou dlho a hrozia u neho častejšie komplikácie- najmä zápaly uší. Preto je veľmi dôležité naučiť dieťa smrkať nos čo najskôr a správne ( vždy len jednu nosovú dierku), vhodné je aj preplachovanie nosa fyziologickými roztokmi pomocou konvičky. Dôležité je časté vetranie, vyhýbať sa prekurovaniu, pretože práve chladný vzduch urobí odpuch nosovej sliznice.

K najčastejším mýtom, s ktorým sa stretávam je, že si rodičia myslia, že pri farebných soploch je potrebná antibiotická liečba a dožadujú sa najmä obľúbeného Pamyconu ( antibiotické kvapky). Infekčná nádcha je primárne vírusového pôvodu, kde antibiotiká nemajú žiadny efekt. Pri ich aplikácii dôjde k zničeniu celej fyziologickej flóry nosovej sliznice, ktorá chráni nos pred usídlením patogéna, a dieťa je tak následne ešte viac náchylné na vznik ochorenia.

Ja osobne Pamycon používam veľmi nerada, v prípade potreby volím skôr iné druhy antibiotických kvapiek a to až vtedy, ak sople trvajú viac ako 10-14 dní a predpokladám, že mohlo dôjsť k tzv. bakteriálnej superinfekcii.


Ako správne aplikovať kvapky do nosa?

Keď má dieťa nádchu, najviac opuchnutá časť nosa je jeho bočná stena. Preto pri aplikácii kvapiek ich nikdy nelejeme do stredu nosa, lebo pretečú strednou časťou nosovej dutiny a často sa opuchnutej časti ani nedotknú a len plynule pretečú do nosohltana a odtiaľ do úst. To vedie k častej sťažnosti rodičov, že im kvapky do nosa neúčinkujú a preto ich nepoužívajú.

Pred kvapkaním do nosa nos vysmrkáme a prípadne prepláchneme kvapkami s morskou soľou. Pri kvapkaní nakloníme hlavičku dieťaťa na bok a kvapkáme tak, aby kvapky zatiekli na bočnú stenu nosa. To isté opakujeme na druhej strane.


Neinfekčné príčiny nádchy

Príčinou nádchy môže byť aj alergia – typické je kýchanie, vodnatá sekrécia a svrbenie nosa, zväčša spojené aj s očnými príznakmi, ako je opuch, začervenanie a svrbenie očí.
U detí príčinou opakovaných soplov môže byť zväčšená nosná mandľa, typické je nočné chápanie a dýchanie ústami.


MUDr. Miroslava Moravčíková, 30.11.2022