Skoč na obsah Skoč na menu

OČKOVANIE – môj názor, moja sloboda !!!

NÁZOR si človek buduje na základe informácii. A buď sú to informácie z odborných zdrojov, alebo z médii, sociálnych sietí , z toho, čo mi niekto povedal. Ak mám mať na niečo objektívny názor, mal by som danej problematike v prvom rade rozumieť. Čo sa týka očkovania, názor odbornej verejnosti je jednoznačný ( okrem niekoľkých pár výnimiek, ktorí ale silno kričia a majú potrebu sa zviditeľniť). Tento názor sa opiera o štúdie, fakty a tzv. EBM- medicína založená na dôkazoch.

Ak niekto ani len netuší, čo je to mRNA a ako fungujú základy imunitného systému, asi ťažko dokáže správne triediť odborné informácie. A keď chýbajú odborné argumenty odvoláva sa na svoj POCIT. Ale bohužiaľ, medicína nie je o pocite, neviem, kde by dnes bola veda, keby sme sa riadili nie faktami, ale len pocitmi.

Môj manžel pracuje ako statik. Neviem si predstaviť, že by k nemu prišiel niekto, kto nemá žiadne technické vzdelanie, len si prečítal niečo na internete, alebo niečo niekde počul a bude ho presviedčať, že tá konštrukcia, ktorú on navrhol je zlá, je to jeho názor a cíti, že by to mal urobiť ináč. A neviem, si predstaviť, ako by to mohlo dopadnúť, keby môj manžel pri navrhovaní akceptoval jeho „názor“ a jeho pocity.

SLOBODA – moje rozhodnutie, moja voľba. Skutočne sa moje rozhodnutie, či sa dám alebo nedám zaočkovať týka len mňa, alebo ovplyvňuje aj slobodu a zdravie iných?

Len ak nebudete predstavovať riziko pre iných a nebudete ohrozovať slobodu ľudí okolo seba , až potom môžete hovoriť o tom, že je to Vaša osobná vec.

Ja mám celú rodinu zaočkovanú, ale nie najmenšieho syna. Prednedávnom pani učiteľka, ktorá už mohla byť dávno zaočkovaná dostala do karantény 4 triedy. Vyše 100 detí sa ocitlo v 14 dňovej karanténe, vyše 100 rodičov bolo 14 dní na OČR, znížil sa takmer o polovicu rodinný finančný príjem a vyše 100 detí bolo ohrozených nákazou. Len preto, že si povedala, že sa nedá zaočkovať. Naozaj sa jej rozhodnutie nedotýka nikoho iného a je to len jej osobná vec? A títo ľudia budú rozprávať, že sú diskriminovaní?

A to nechcem, hovoriť len o učiteľoch, týka sa to každého, kto nie je zaočkovaný a nesedí len doma, ale prichádza do kontaktu aj s inými ľuďmi.

Je takmer isté, že pri momentálnej zaočkovanosti našej populácie nedosiahneme kolektívnu imunitu a na jeseň tu máme 3. vlnu. Ak ochorejú tí, ktorí sa nedali zaočkovať , je mi to jedno, je to ich voľba, mali možnosť si vybrať. Čo mi ale jedno nie je, že sa Covid vo veľkej miere presunie medzi deti, ktoré nemali možnosť sa dať zaočkovať. A budú v tom nevinne. A aj keď moja celá rodina je zaočkovaná, moje dieťa môže ochorieť, môže byť opakovane v karanténe, ja s ním na OČR, postupne možno dôjde k opätovnému zavretiu škôl. A tí, čo nie sú zaočkovaní budú stále hovoriť o ich osobnom rozhodnutí, na ktoré bohužiaľ doplatíme zase všetci.

Viem, že si týmto článkom možno urobím veľa nepriateľov, píšem ho však z pozície pediatra aj matky, ktorá chce v prvom rade chrániť naše deti, ktoré nemajú možnosť voľby. To je pre mňa priorita.

 

MUDr. Moravčíková Miroslava, pediater