Skoč na obsah Skoč na menu

OČKOVANIE – môj názor, moja sloboda !!!

NÁZOR si človek buduje na základe informácii. A buď sú to informácie z odborných zdrojov, alebo z médii, sociálnych sietí , z toho, čo mi niekto povedal. Ak mám mať na niečo objektívny názor, mal by som danej problematike v prvom rade rozumieť. Čo sa týka očkovania, názor odbornej verejnosti je jednoznačný ( okrem niekoľkých pár výnimiek, ktorí ale silno kričia a majú potrebu sa zviditeľniť). Tento názor sa opiera o štúdie, fakty a tzv. EBM- medicína založená na dôkazoch.

Ak niekto ani len netuší, čo je to mRNA a ako fungujú základy imunitného systému, asi ťažko dokáže správne triediť odborné informácie. A keď chýbajú odborné argumenty odvoláva sa na svoj POCIT. Ale bohužiaľ, medicína nie je o pocite, neviem, kde by dnes bola veda, keby sme sa riadili nie faktami, ale len pocitmi.

Môj manžel pracuje ako statik. Neviem si predstaviť, že by k nemu prišiel niekto, kto nemá žiadne technické vzdelanie, len si prečítal niečo na internete, alebo niečo niekde počul a bude ho presviedčať, že tá konštrukcia, ktorú on navrhol je zlá, je to jeho názor a cíti, že by to mal urobiť ináč. A neviem, si predstaviť, ako by to mohlo dopadnúť, keby môj manžel pri navrhovaní akceptoval jeho „názor“ a jeho pocity.

Sú ľudia, ktorí sa nedajú zaočkovať, lebo majú svoje silné presvedčenie, že očkovanie nie je správna cesta, ako sa dostať z tejto pandémie. Väčšina z nich však nemá odpoveď na to, aká je tá správna cesta.
Dôvody, na základe ktorých získali toto svoje presvedčenie sú rôzne, avšak zdroje, z ktorých ich čerpajú sú zväčša jednostranné. Presvedčenie tejto skupiny ľudí je tak silné, že ním neotrasie nič. Aj keď skončia v nemocnici s kyslíkovou maskou, stále sú presvedčení o svojej pravde. Odmietajú akúkoľvek diskusiu s ľuďmi, ktorí majú na tému očkovania iný názor, naopak vyhľadávajú len také zdroje, ktoré ich v ich presvedčení utvrdzujú. Z odbornej verejnosti akceptujú len „ tých svojich“ , bohužiaľ pár odborníkov, ktorých považujú za TOP, bez toho, aby chápali obsah ich tvrdení. Všetci ostatní podľahli propagande, sú zmanipulovaní, kúpení farmafirmami...takže ich vyjadrenia a argumenty nechcú počuť a doslova sa im vyhýbajú. A na otázku, čo by dokázalo zmeniť ich rozhodnutie je jednoznačná odpoveď - NIČ.
Toto sú ľudia, ktorým je zbytočné venovať svoj čas a energiu, pretože ich názor nikdy nezmeníte. Prečo je to tak , a prečo práve na Slovensku je týchto ľudí tak veľa, či Slovákom chýba kritické myslenie, či je to otázka vysokého ega, to je skôr otázka pre psychológa a sociológa.
A potom je tu druhá skupina ľudí, ktorí nie sú zaočkovaní, pretože majú strach. To čiastočne chápem, dnes je informácií veľa, často protichodných, jedná sa o zdravie, takže je pochopiteľné, že ľudia majú strach, či urobia správne rozhodnutie. Je ťažké budovať si názor, keď sa jedná o problematiku, ktorej človek nerozumie . Títo ľudia to ešte dokážu priznať , sú stále otvorení diskusii, nemajú pocit, že zjedli všetku múdrosť sveta, hľadajú odpovede na svoje otázky a prídu k lekárovi s tým, že ich zaujíma jeho názor.
A práve toto by mala byť cieľová skupina nás, lekárov, toto sú tí, ktorí si zaslúžia náš čas a našu energiu.

 

MUDr. Moravčíková Miroslava, pediater