Skoč na obsah Skoč na menu

Probiotiká - kedy a ktoré?

Dnešný farmaceutický trh ponúka veľké množstvo produktov zo skupiny tzv. probiotík. Bohužiaľ, len veľmi malé percento z nich predstavuje skutočne kvalitný produkt. Kvalitné probiotikum obsahuje konkrétny patentovaný kmeň, v dostatočnej dávke a je súčasťou veľkého počtu klinických skúšaní.

Probiotiká sa používajú v rôznych indikáciách, pričom pri rôznych indikáciách sú vhodné rôzne probiotické originálne kmene.

Ochorenia, pri ktorých je preukázaný alebo sa predpokladá účinok pri použití probiotík a vhodnosť konkrétneho probiotického kmeňa:

  • akútna infekčná hnačka - Sacharomyces boulardi ( Enterol)
  • hnačka spojená s použitím antibiotík – Sachar. boulardi ( Enterol), LGG ( Probiofix inum)
  • dojčenecké koliky – Bifidobaktérium BB-12 ( Probiofix baby), Lactobacillus reuteri ( Biogaia)
  • eradikácia Helicobactera – Sachar. boulardi ( Enterol), Lactobacillus reuteri ( Biogaia)
  • prevencia atopickej dermatitídy - kombinácia BB12 a LGG ( Probiofix inum)- užíva matka od 20. týždňa gravidity a dieťa do 6.mesiaca po narodení ( Probiofix inum baby)
  • cestovateľská hnačka - Sachar. boulardi ( Enterol) preventívne
  • halitóza – zápach z úst – Streptoc. Salivarius ( Bactoral)

V súčasnosti prebiehajú početné štúdie ohľadom použitia probiotík aj pri iných indikáciách ( syndróm dráždivého čreva, laktózová intolerancia, prevencia respiračných ochorení, vaginálne mykózy u žien...), avšak t.č. ešte chýbajú potrebné dôkazy o ich účinnosti.

Ak si nechcete pamätať všetky tieto komplikované odborné názvy, stačí, ak budete na produkte hľadať registrovanú ochrannú známku R v krúžku, čo označuje originálny probiotický kmeň. Bohužiaľ, existuje mnoho napodobenín, ktoré nikdy neboli súčasťou klinickej štúdie a sa predávajú sa za cenu originálu.

https://isappscience.org/for-scientists/resources/probiotics/
https://www.probionews.sk/
https://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2012/05/04.pdf

M. Kuchta – Mikrobióm a zdravie človeka
M. Hrubiško – Probiotiká ako súčasť imunitného systému človeka


MUDr. Miroslava Moravčíková, 6.8.2022