Skoč na obsah Skoč na menu

Zväčšené uzliny lymfatické uzliny – treba sa obávať?

Rodič často spozornie, ak nahmatá dieťaťu na krku nejakú „hrčku“ Kedy je dôvod na paniku?

V našom tele sa nachádza cca 600 lymfatických uzlín, ktoré sú vzájomne poprepájané lymfatickými cievami. Dôležité je vedieť, že tieto uzliny nemiznú a neobjavujú sa, sú prítomné v našom tele celý život, len sa zväčšujú a následne zmenšujú pri boji s infekciou.

Niektoré uzliny sú uložené hlbšie, iné povrchovo a najmä u detí a chudých ľudí sa dajú nahmatať.
Veľkosť normálnej uzliny je do 1cm!

V lymfatických uzlinách prebývajú lymfocyty, biele krvinky, ktoré dokážu bojovať proti škodlivým látkam a mikroorganizmom. Po kontakte s infekciou sa lymfocyty množia a lymfatická uzlina sa zväčšuje!

Je to normálna reakcia, ktorá poukazuje na to, že imunitný systém funguje a v uzline dochádza k vychytávaniu škodlivých látok. Po zvládnutí infekcie sa uzlina opätovne zmenší - do 1cm. Uzlina, ktorá reaguje na prebiehajúcu infekciu je zväčšená, často bolestivá na dotyk a pohyblivá voči spodine a koži.

Uzliny môžu byť prirodzene zväčšené pri rôznych infekciách, po očkovaní, pri kožných zápaloch, pri problémoch so zubami...

Kedy spozornieť:

Príčinou zväčšenia lymfatických uzlín môžu byť aj nebezpečné ochorenia typu nádorov ( leukémia, lymfóm...) pre tieto, tzv. „nebezpečné uzliny“ platí:

  • sú nebolestivé
  • sú tuhé, málo pohyblivé voči koži a okoliu
  • nenastáva časom regresia rastu, ale naopak, uzlina sa stále zväčšuje, prípadne splýva viacero uzlín do tzv. paketu
  • objavujú sa aj iné príznaky- teploty, nočné potenie, strata hmotnosti, únava, nechutenstvo...

Vo väčšine prípadov platí, že zväčšenie uzlín je len reakcia na prebiehajúci infekt a nie je potrebné sa obávať, stačí počkať a do 1-2 týždňov sa uzlina vráti na pôvodnú veľkosť.


MUDr. Miroslava Moravčíková, 16.1.2023